Honlapozó: élő naplóközösségek
Van –e olyan profi internetező, aki ne ismerné a chat, a fórum, az e-mail, az ingyen sms fogalmát? A blogok, az interneten vezetett naplók azonban még sokak számára ismeretlenek, holott áldásos pszichológiai hatásuk (v.ö. önkifejezés és kapcsolatépítés) mellett a fogalmazáskészséget is fejlesztik, és közelebb állnak a mindennapi élethez és a hagyományokhoz, mint bármely más internetes kommunikációs forma.
Naplót írni különben igen komoly, tiszteletre méltó tevékenység. Amikor még tizenéves voltam, a naplómra hatalmas betűkkel ráírtam, hogy szigorúan titkos, ennek ellenére a nővérem és az unokatestvérem rendszeresen olvasta – én meg boldogan figyeltem a kulcslyukon keresztül, hogy mekkorákat nevetnek az irományaimon. Szóval ennyire volt titkos a naplóm – alig vártam, hogy valaki elolvassa. (Cserébe én is hűséges olvasója lettem a tesóm naplójának, aki igen hálásan fogadta az érdeklődést, amit a bejegyzések iránt tanusítottam.)
A magyar Net első naplókikötőjében, a
naplom.com oldalon nemcsak magunk írhatunk naplót, hanem mások naplójába is belekukkanthatunk (hacsak nincsenek titkosítva – általában nincsenek), sőt, még bele is írhatunk. A könnyen kezelhető honlapon, mint minden virtuális közösségben, természetesen moderálás is folyik, hiszen egyes naplókba a virtuális nagymamák is beleolvasnak és ha csúnya szavakat vagy gyűlölködő beszédet találnak, roppant csalódottak lesznek és soha többet nem akarnak majd internetezni.
Kaleidoskop